Postuar te Artikuj & Tutoriale, Shkencë kompjuterike, Studime rastesh, Tekste

Metodologji praktike për Deep Learning

Shkarkoje: Metodologji_praktike_ne_Deep_Learning.pdf

Ky publikim është përkthim i kapitullit ‘Practical Methodology’ nga libri “Deep Learning”. Fillon me një përshkrim të metodologjisë së rekomanduar nga autorët dhe të procesit praktik të dizajnit. Pastaj shpjegohen hapat e procesit më detalisht. Në fund përshkruhet aplikimi i metodologjisë në shembullin real: sistemin e transkriptimit të numrave të adresave në Google Street View.

Publikimi mund të konsiderohet vazhdim i publikimit paraprak “Shembuj ilustrues nga Deep Learning” që është përmbledhje hyrëse informative.

Temat:

 • Metrikat e performansës
 • Modelet default baseline
 • Përcaktimi se a të mbledhim ende shënime
 • Zgjedhja e hiperparametrave
  • Rregullimi manual i hiperparametrave
  • Algoritmet e optimizimit me hiperparametra automatikë
  • Grid search
  • Random search
  • Optimizimi i hiperparametrave i bazuar në model
 • Strategji të debug-imit
 • Google Street View
  • Shembull: Njohja e numrit shumëshifror

Shkarkoje: Metodologji_praktike_ne_Deep_Learning.pdf

Një mendim mbi “Metodologji praktike për Deep Learning

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s