Postuar te Artikuj & Tutoriale, Studime rastesh, Tekste, Zhvillim i softuerit

Hyrje në paternat e dizajnit GoF

Hyrje në paternat e dizajnit GoF është hyrje në konceptet rrënjësore të paternave të Bandës së Katërshes (Gang of Four). Ky është vazhdim i publikimit GRASP: Dizajnimi i Objekteve me Përgjegjësi. Temat:

  • Adapteri, Fabrika, Singletoni
  • Strategjia, Kompoziti, Fasada
  • Vëzhguesi/Publiko-Abonohu/Modeli i Delegimit të Ngjarjeve
  • Përfaqësuesi (Proxy), Fabrika Abstrakte, Metoda Shabllon, Gjendja (State), Komanda
  • Artifakte dhe shembuj

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s