Postuar te Përmbledhje, Zhvillim i softuerit

Kodi komplet

Kodi komplet është përmbledhje nga “Code Complete” i Steven McConnell. Është manual praktik i konstruksionit të softuerit që konsiderohet si libri me praktikat më të mira të programimit nga bota akademike dhe industriale e softuerit. Shkarkoje këtu. Temat:

  • Konstruksioni, metaforat
  • Krijimi i kodit të cilësisë së lartë: dizajni, klasat, rutinat, programimi mbrojtës, pseudokodi
  • Ndryshoret: çështjet e përgjithshme, emrat, tipet fundamentale, tipet e pazakonshme
  • Urdhërat: kodi drejtvizor, kushtëzuesit, ciklet, strukturat e pazakonshme, metodat table-driven, kontrolli
  • Përmirësimet e kodit: cilësia, bashkëpunimi, testimi, debugging, rifaktorimi, rregullimi i kodit
  • Konsideratat e sistemit: madhësia e programit, menaxhimi i konstruksionit, integrimi, veglat e programimit
  • Zejtaria e softuerit: zbukurimi i kodit dhe stili, kodi vetë-dokumentues, karakteri personal, referenca

 

Shkarkoje publikimin këtu.

Reklama

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s