Postuar te Artikuj & Tutoriale, Studime rastesh, Tekste, Zhvillim i softuerit

GRASP: Dizajnimi i Objekteve me Përgjegjësi

GRASP: Dizajnimi i Objekteve me Përgjegjësi (shkarko pdf) i përmban kapitujt 17 dhe 25 nga libri “Applying UML and Patterns” i Craig Larman. Ky është hyrje në paternat dhe principet e analizës dhe dizajnit të orientuar kah objektet (OOAD). Temat:

 • Dizajni i objekteve: input-at (hyrjet), aktivitetet dhe output-at (daljet)
 • Paternat dhe principet
 • Pesë principet e para:
  • Krijuesi (Creator)
  • Eksperti i Informatave (Information Expert)
  • Çiftimi i Ulët (Low Coupling)
  • Kontrolluesi (Controller)
  • Kohezioni i Lartë (High Cohesion)
 • Katër tjerat:
  • Polimorfizmi (Shumëformësia, Polymorphism)
  • Fabrikimi i Pastër (Pure Fabrication)
  • Indireksioni (Indirection)
  • Variacionet e Mbrojtura (Protected Variations)
 • Artifakte dhe shembuj

Një mendim mbi “GRASP: Dizajnimi i Objekteve me Përgjegjësi

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s